Fritidsundervisning

ALLE HOLD
DANS
IVÆRKSÆTTERI, HÅNDVÆRK & DESIGN
INTERNATIONALT & REJSER
KULTUR & KUNST
KROP
SPIL
MOTOR
MUSIK - ELEKTRONISK
MUSIK - INSTRUMENTAL
MUSIK - SAMMENSPIL
TEKNOLOGI, MEDIER & SCIENCE
SPORT & FRILUFTSLIV
SKOLEFAG
STREET
TEATER & MUSICAL
SPIS

Fritidsundervisningen - for dig der er til sjov, udvikling eller talent

I UngOdense har vi særligt fokus på dig og dine interesser. Fritidsundervisningen er en række gratis kurser og hold inden for blandt andet kreativitet, sport, teknologi og natur. I fritidsundervisningen dyrker vi sociale fællesskaber og de unges interesser og talenter.

 

Her kan du gå på opdagelse i et alsidigt udbud af kurser, der er særligt tilrettelagt for unge fra ungdomsuddannelserne og folke- og privatskolernes ældste klasser - fra 8. klasse til du fylder 18 år. Undervisningen er gratis, men særlige materialer og ture kan have deltagerbetaling.

 

Hvert år opstår der også en række nye kurser, som unge selv har taget initiativ til. Du kan også komme med forslag til et fritidshold, skriv bare til UngOdense@odense.dk med din idé og husk at skrive dine kontaktoplysninger, så vi kan få fat i dig. Vi støtter gerne op om dine initiativer, det er din fritid, og dig der bestemmer indholdet af den.

 

Underviser i fritidsundervisningen?

I vores fritidsundervisningstilbud forsøger vi hele tiden at have fingeren på pulsen i forhold til, hvad der rør sig blandt unge. Har du et godt forslag til et spændende undervisningshold, så kontakt en af de ansvarlige for fritidsundervisningen: 

 

Fritid og Læring, Region Vest: 

Maria Navntoft Henningsen, mobil: 45 26 12 78, mail: mnh@odense.dk

Karsten Damgaard, mobil 2910 7124, mail: kada@odense.dk 

 

Fritid og Læring, Region Syd: 

Jan Mikael Hansen, mobil: 23 39 99 15, mail: jamh@odense.dk 

 

Fritid og Læring, Region Nord: 

Peter Albrektsen, mobil: 24 45 60 40, mail: paal@odense.dk

 

 

Alle hold

3. Strøm
Animation
Band - Dalumskolen
Band - Hjalleseskolen
Band - Højby Friskole - 9. klasse
Band - Højby Skole
Band - Lilleskolen
Band - Munkebjergskolen - 1 - tirsdag
Band - Munkebjergskolen - 2
Band - Musiklab - Michael Bodin
Band - MusikLab - Søren
Band - MusikLab Band Torsdag
Band - Rosengårdskolen
Band - Sct. Knuds gymnasium - Hasse
Band - Skt. Klemensskolen
Band - Spillestedet - Johan mandag
Band - Spillestedet - Johan torsdag
Band - Tingkærskolen
Band - UC SydVest
Band - UC SydVest - Erik Apollo - Tirsdag
Band - Ådalskolen
Bands i Containeren - Michael Geertsma - onsdag
Bands i Containeren - Michael Geertsma - tirsdag
Bands i Søhus-studiet - Kim Lynbech - mandag
Bands i Søhus-studiet - Kim Lynbech - onsdag
Book øvelokale - Spillestedet
Book øvelokale | Musiklaboratoriet
Bosnisk kultur & sprog
Breakdance Vinh
Brætspiludvikling - Tal Frit!
Bæredygtig tekstil- og smykkedesign
Clothing swap
Clubhouse Makerspace
Clubhouse teknologiværksted
Coding Python Beginners
Contemporary Dance Class | Danceart - NBA 210
Mere info/tilmelding www.ungodense.dk under Fritidsundervisning og Dans
CS:GO Ligahold | UC Syd
CS:GO med Tobias Steenberg
Dance Camps | Forår 2023
Dance Events Denmark | Ture
Dance på Toppen 16+
Dansk Ungdomshuset
Dansk | Rosengårdskolen Forår 2023
Dansk Østre Plads
Design og tekstil
DE UNGES FORÅRSUDSTILLING | Odense Rådhus 9.-16. februar
Få din kunst udstillet på Odense Rådhus - Fernisering 9.2.23. Læs mere på www.ungodense.dk under Fritidsundervisning og Kultur & Kunst
Digital fotografering | Workshops NBA 210
Din verden
Dit eget Lan | NBA 210
DIY - Computer
DIY | Kunststationen fra februar – Mette Lundstad
DJ Partymaker´s
Dronepilot-/Race | Workshops NBA 210
El-bas - Spillestedet
El-bas - Underværket - Kasper Lauersen
El-bas Dalumskolen
El-bas Højby Friskole
El-bas Munkebjergskolen
El-bas Musiklaboratoriet
El-bas Sct. Knuds Gymnasium
El-bas Tingkærskolen
Elektronisk musikproduktion - Ableton Live
Engelsk Tarup
Engelsk Østre Plads
Escape Room
Faldskærmsudspring - solo spring 2.-3.3.2023
Faldskærmsudspring - solo spring 23.-24.3.2023
Femi Festival arrangørgruppe
Fifa atleterne - onsdag
Filmholdet
Film og video
Fitness OBBC
Fitness | Intro LOOP - opstart 20. februar!
Mere info/tilmelding www.ungodense.dk under Fritidsundervisning og Sport & Friluftsliv
Fodboldfabrikken | Intro
Fodboldtur | Hamburg HSV forår 2023
Fra Atomer Til Galakser | Onsdag
Fransk Østre Plads
Fynsmesterskaber i gokart
Førstehjælp Idræt | Bevis 24. marts
Førstehjælp Knallertkørekort - Venteliste 2022/2023
Mere info/tilmelding www.ungodense.dk under Motor
Førstehjælp Knallertkørekort 3. juni 2023
Førstehjælp Knallertkørekort 4. februar 2023
Førstehjælp Knallertkørekort 4. marts 2023
Førstehjælp Knallertkørekort 8. april 2023
Førstehjælp Knallertkørekort 17. juni 2023
Førstehjælp Knallertkørekort 29. april 2023
Gaming+ CS:GO
Gaming2Gether på SDE
Girly hip hop kl. 17
Graffiti på Østre Plads
Guitar - Containeren - Michael Geertsma - tirsdag
Guitar - MusikLab - Søren Emming
Guitar - Spillestedet - Johan mandag
Guitar Højby Friskole
Guitar Munkebjergskolen
Guitarpedal-nørderi
Guitar Sct.Knuds Gymnasium
Guitar Skt.Klemens skolen
Guitar Tingkærskolen
Guitar | Musiklaboratoriet
Heals/Girly
Human Beatbox | Simon Adellund
Håndboldtur | Flensburg Handewitt d. 4.2.23
Mere info/tilmelding www.ungodense.dk under Fritidsundervisning og Internationalt & Rejser
Hår, makeup og hudpleje | Mie Stein - INTERESSEGRUPPE
Hår, makeup og hudpleje | Mie Stein 3. februar
Mere info/tilmelding www.ungodense.dk under Fritidsundervisning og Krop
Hørelære og musikteori
Illustration & storytelling
Indendørsfodbold NBA 210 | Fodboldfabrikken
Instrumental - Skt. Klemens
Instrumental musiklab
Instrumentalundervisning
International madlavning for piger
Iværksætter | Opstart firma - 19.1.2023
Jagttegn
Jam space
Japansk | Mandage og Workshop
Kano, Sit-On-Top & SUP | WORKSHOPS FORÅR 2023
Keramik fra 14 år - onsdag
Keramik fra 14 år - tirsdag
Kinesisk | Begynder/fortsætter
Klassisk tegning & maleri
Klatring | Indendørs fra 30. januar
Mere info/tilmelding www.ungodense.dk under Fritidsundervisning og Sport & Friluftsliv
Klaver & Keyboard Munkebjergskolen Asger
Klaver & Keyboard Musiklaboratoriet
Klaver & Keyboard Sct. Knuds Gymnasium
Klaver/keyboard - Underværket - Anders Lindhart
Klog på selvforsyning
Knallertkøreskole - Venteliste 2022/2023
Mere info/tilmelding www.ungodense.dk under Fritidsundervisning og Motor
Konditor | Workshop Kold College Forår 2023
Kunst- & kulturture
Kunst og kreativitet
Kunststationen Fruens Bøge | Onsdag
Køn, krop & seksualitet
Laden Art-lab 1
Laden Art-lab 2
Laden Art-lab 16+
LAN2gether
Linoleumstryk
Livelyd på stort PA-anlæg
LOL Ligahold | UC Syd
London Homestay - uge 7
Lydstudie og musikproduktion Musiklaboratoriet
Madmekka
Master Madøre - Munkebjerg
Matematik og regning Østre Plads
Matematik Ungdomshuset
Matematik | Rosengårdskolen
Mere info/tilmelding www.ungodense.dk under Fritidsundervisning og Skolefag
Mini musical
Modelfoto Diva dag
Motorlære på Risingskolen
Motorlære UC Højstrup
Motorlære | UC Rosengård - afv. flere tilmeldte!
MTB | INTRO/DAGSTURE VINTER Næste gang 25.2.23
MTB | Svanninge 25.2.23
Mere info/tilmelding www.ungodense.dk under Fritidsundervisning og Sport & Friluftsliv
Musikproducer & teknik - kl. 16-18
Musikproducer & teknik - kl. 18-20
NBA 210 Basket | Fredag
Mere info/tilmelding www.ungodense.dk under Fritidsundervisning og Sport & Friluftsliv
NBA 210 Basket | Tirsdag
Odense Gathering Jam Vol.11, 20.-22.1.2023
Odense Pigegarde
Odense Science Lab
Odense Show Kor
Odense Skole- og ungdomsorkester
Odense Street House 2022-2023
Odense Teater | I dit korte liv - d. 3. maj 2023
Oliemaleri
Padel d. 15. februar 2023
Mere info/tilmelding www.ungodense.dk under Fritidsundervisning og Sport & Friluftsliv
Padi open water certifikat - grundkursus
Padi open water certifikat - Udvidet grundkursus
Pang, crash, dramatisk sminke
Parkour 14-18 år
Pen Pal
Pigeband - Spillestedet
Pigeskate
På hesteryg ud i det blå - 7.6.2023
Rap begynder
Rap Hip Hop | Musiklaboratoriet
Rap med Patrick | UC Rosengård
Rap n' compose
Rap Studio
Re-up din garderobe
Ridegallashow i Herning 10.3.2023
Robotværksted
Rulleskøjter
Rum Science Camp d. 25.-26. marts NBA 210
Sciencecamp på Niels Bohrs Allè 210 og SDU lørdag med "Rummet og Universet" som tema. Læs mere på ungodense.dk under Fritidsundervisning og Teknologi, medier og science.
Sang - Musiklaboratoriet - Nikolaj Spaanheden
Sang - Spillestedet - Anita onsdag
Sang - Underværket - Jakob Bobjerg
Sangskriverakademi
Sangskrivning Musiklaboratoriet og Munkebjerg
Saxofon - Spillestedet
Scenecrewet
Science som musikteater
Scootskole
Skab din egen tegneserie
Skak
Skakklubben Frem
Skateboard
Skate Denmark | Ture/Interessegruppe
Skatetur til Terminalen i Herning 15. februar 2023
Skatetur i Vinterferien - tilmeld dig på Ungodense.dk - UC Tornbjerg
Ski- og hyttetur til Norge
Skræm din sceneskræk
Spansk på Sct. Knud | Arjan Ali
Sportsfiskeri
Spot On 2023
Spot On netværket
Street Dance 1 på Toppen
Street Dance 1 Ungdomshuset
Street Dance 2 på Toppen
Street Dance 2 Ungdomshuset
Streetkultur - Skatetur 1.4.2023
Streetkultur - Skatetur 4.2.2023
Streetkultur - Skatetur 4.3.2023
Street Style Sct. Knuds | Archie
Studieindspilninger Akuja
Svømning for piger
Svømning | Open pool
Syng sammen - Rosengårdskolen
Techholdet
Teknologi & håndværk
Trommer - Sct. Knuds - Hasse
Trommer - Spillestedet
Trommer | Musiklaboratoriet
Træneruddannelse | Bevis 25.- 26. marts
TT - Tøse Tirsdag
Tysk Ungdomshuset
Tysk Østre Plads | Maria Plougmand
Uganda Projekt Slænget
Ukulele | Musiklaboratoriet
Ungdomskor 17:48, Toppen & Ungdomshuset
Ungegruppen Søhus
Ungegruppe | Ung med Mening 22/23
Ung i Odense - brug din by
Ung kultur Nu - Gunst
UngOnAir | NBA 210
VR
Værksted for håndværk
Yoga
Yoga og dans
YOUNG ARTISTS - VIS VERDEN DIN KUNST
Åbent spillested - Musiklaboratoriet
Åbent øvelokale - Ungdomshuset
Østre Art-lab


Senest opdateret 01.12.2022 14:22 af MBG

Apricore logo