Udforsk maleriet i det hyggeligste kunstmiljø på loftet i Laden.
Her er plads til både fordybelse og vilde idéer. Du får personlig vejledning fra din første idé til et færdigt maleri, du kan være stolt af. Vi arbejder med teknikker, inspiration og eksperimenterer, indtil du finder vej til dit eget udtryk.
Det er mig Gitte, der skal være din underviser i kunst.
Jeg har arbejdet med kunst og unge i UngOdense i mange år og har mit eget galleri i Kerteminde. Jeg laver selv malerier, linoleumstryk og tekstilkunst og er ret vild med at finde på kunstprojekter, der er lidt skæve, anderledes og ikke helt som det, man plejer.
På kunstholdet skal vi selvfølgelig lave rigtig god kunst, men der er også masser af plads til hygge, til bare være og til at nye ideer udvikler sig.
Mange af mine elever bliver på holdene i mange år, og jeg elsker at lære jer at kende og følge jer fra 7- 8 klasse og til I bliver voksne og flagrer ud i verden.
Du behøver ikke være god til at tegne og male, du skal bare have lyst til at prøve, lege med idéer og finde din egen måde at lave kunst på.
Jeg glæder mig til at møde dig, og lad os se, hvad vi kan finde på.
Gitte Skovmand