Contemporary Dance & Hip Hop // Holdet for dig mellem 14-18 år! 🔥’
(erstatter tidligere opslået Danceart)
Søger du et frirum efter skole/uddannelse, hvor du kan bevæge dig til god musik, grine med andre og mærke danseglæden?
På dette hold dykker vi ned i både contemporary dans med masser af floor work og hip hop.
Vi skal udfordre tyngdekraften, rulle, glide og finde styrken i vores core – alt sammen på en sjov og kreativ måde.
Vi udforsker dansen på flere planer – især nede på gulvet. Du vil lære at bruge din krop på nye måder, blive stærkere i din core og finde dit eget udtryk gennem improvisation og fælles koreografier. Her støtter vi hinanden, og der er plads til både store smil og dyb koncentration.
Vigtigt til timen:
Da vi bruger gulvet rigtig meget, får du brug for lange bukser og strømper + sko til hip hop.
Du behøver...
ikke have gået til dans før for at starte. Elena og Kamila har erfaringer fra forskellige dansestilarter og sørger for, at alle bliver guidet trygt igennem fra start til slut.
Ses vi på gulvet? Tag en ven med – fællesskabet starter her!
Link...
https://www.facebook.com/share/r/19ksJQPawr/
Om dine undervisere:
Elena Larsen Golovina har en baggrund i både folke- og klassisk dans, men fandt sin helt store passion i contemporary dans og floor work.
Kamila Miedzinska har erfaring med house, jazz, modern og contemporary, men hendes absolutte passion er hip hop.
Både Elena og Kamila brænder for at skabe et rum, hvor du kan udvikle dig, blive udfordret og mærke succesen sammen med resten af holdet.
Spørgsmål? Skriv endelig til:
Eleana: dt.ampersand@gmail.com
Kamila: kmiedzinska23@gmail.com
Man.19.00-20.50
Sct. Knuds Gym., Læssøegade 154
Start 14.9 kl. 19:00-20:50
Tovholder Ungodense Jan Mikael, jamh@odense.dk